Ekonomi

ABD İsrail’e silah sevkiyatını geçici olarak durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri, bir bomba sevkiyatının geçici olarak durdurulmasına ve Başkan Joe Biden yönetiminin devam eden incelemelerine rağmen İsrail’e kapsamlı silah tedarikini sürdürmeye hazırlanıyor. İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentini işgal etmesi halinde Filistinli sivillerin zarar görebileceği endişesi nedeniyle üst düzey bir ABD’li yetkili bu hafta başında belirli bir bomba sevkiyatının durdurulduğunu doğruladı.

Duraklamaya rağmen, İsrail’e önemli miktarda askeri teçhizatın teslim edilmesi planlanıyor. Bunlar arasında müşterek doğrudan saldırı mühimmatları (JDAMS), tank mermileri, havan topları ve zırhlı taktik araçlar yer alıyor. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör Jim Risch, bazıları Aralık ayından bu yana beklemede olan bu mühimmatlar için onay sürecinin normalden daha yavaş işlemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Biden yönetimi daha fazla silah satışının gözden geçirilmekte olduğunu belirtti. Başkan Biden, Çarşamba günü CNN’e verdiği bir mülakatta, İsrail güçlerinin Refah’a yönelik büyük bir saldırıya girişmesi halinde ABD’nin silah tedarikini durduracağını belirtti. İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı ve geniş çaplı yerinden edilme ve can kayıplarına yol açan saldırı, 7 Ekim’de Hamas militanlarının saldırısıyla tetiklenmişti.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, İsrail’e verilecek 18 milyar dolarlık silah paketini, Boeing Co. F-15 uçaklarını da içeren 18 milyar dolarlık silah paketini, kullanım amaçlarına ilişkin daha fazla ayrıntı beklemek üzere beklemeye aldı.

Başkan Biden’ın Hamas’la çatışmasında İsrail’e verdiği destek, yeniden seçilmek için kampanya yürütürken özellikle genç Demokratlar arasında tartışmalı bir konu haline geldi. Bu duruş, ön seçimlerde protesto oylarına ve ABD üniversitelerinde Filistin yanlısı gösterilere yol açtı.

Söz konusu silah anlaşmaları, Başkan Biden tarafından kısa süre önce imzalanan ve İsrail ve insani yardım için yaklaşık 26 milyar dolar ayıran harcama paketinin bir parçası değil.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu durum karşısında Başbakan Benjamin Netanyahu Perşembe günü bir video açıklaması yayınlayarak İsrail’in kendisini savunma konusundaki kararlılığını ortaya koydu. Bu arada Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell ve diğer Cumhuriyetçiler Başkan Biden’ı bu çatışma sırasında İsrail’e tam destek vermediği için eleştirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby ise İsrail’in savunması için gerekli silahları almaya devam edeceğini vurguladı. Kongre’deki bazı Demokratlar, Refah’ta sivil kayıpların yaşanma ihtimalini gerekçe göstererek Başkan’ın temkinli yaklaşımını destekledi.

İsrail’e silah tedarikine ilişkin tartışmalar ve incelemeler, bölgede devam eden çatışmaların ortasında ABD-İsrail ilişkilerinin karmaşıklığının altını çiziyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu