Ekonomi

Baykar’dan Suudi Arabistan ile ihracat anlaşması

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen Bayraktar Akıncı Projesi kapsamında Baykar’ın milli ve özel olarak geliştirdiği Bayraktar Akıncı TİHA’lar, Suudi Arabistan Ordusu’nun envanterine girecek. Anlaşma kapsamında Baykar, eğitim, teknik takviye ve lojistik hizmetleri de verecek.

Bayraktar Akıncı TİHA’lar, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacak. Kapsamlı anlaşma ile gelecekte iki ülkenin yüksek teknoloji geliştirme kabiliyetini ilerletmek amacıyla teknoloji transferi ve ortak üretim konularında iş birliği yapılacak.

İki ülke heyetlerinin Cidde’deki görüşmelerinin ardından imza töreni düzenlendi. Mutabakat muhtırasının imzaları, törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın huzurunda imzalandı.

Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasındaki işbirliği anlaşması, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari tarafından imzalandı.

NATO VE AB ülkeleri ile anlaşmaları vardır.

Baykar, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma ile 2023 yılına Bayraktar TB2 için 370 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi ile başladı. Bayraktar TB2 SİHA’lar Romanya’ya yapılan ihracatla birlikte 4 NATO üyesi ve 2 AB üyesi ülkenin envanterine girdi.

2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Savunma ve havacılık sektöründe en çok ihracat yapan şirket olan Baykar’ın 2022 cirosu 1.4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için 30, Bayraktar Akıncı TİHA için 6 ülke ile ihracat anlaşmaları imzalandı.

haberbeylikova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu